2 Nisan 2013 Salı

http://www.yerlitohum.com/

 http://www.yerlitohum.com/ 

gdgHAKKIMIZDA

Ben: Engin Yüksel
Özel bir bankanın şube müdürüyken 1996 yılında emekliye ayrıldım. Bitkilere olan merakım 1984 yılında yazlığımın bahçesine diktiğim birkaç fide ve fidanla başladı.
İstedim ki kendi yetiştirdiğim hiç bir kimyasal gübre ve ilaç karışmamış geleneksel tatları aileme yedireyim. Ve istedim ki hep bilinen alışılmış, hemen her yerde bulunan genleriyle oynanmış sıradan tohumları ekmeyeyim.
Serüvenüme unutulmaya yüz tutmuş, çocukluğumuzda yediğimiz, nerede o eski tatlar dediğimiz sebzelerin tohumları aramakla devam ettim.
Görev yaptığım Anadolu’daki kasabalarda, köylerde tanıştığım Mehmet Amcalardan, Ayşe Teyzelerden yerel eski türleri gün yüzüne çıkarmaya çalıştım. 1-3 Tohum derken bu günlere geldik  (Aralık 2012 itibariyle tohum cinsi 258′ e ulaşmıştır), ama inanıyorum daha çok yolumuz var.
Emekli olduktan sonra vaktimi yetiştiricilik ,0rganik tarım danışmanlığı, araştırma, panel-seminerlerde konuşmacı olarak ve  www.bodytr.com  int. dergisinde doğa- tarım konusunda yazılar yazarak  değerlendirmekteyim. Gayem kaybolmaya yüz tutmuş cinsleri bulup çocuklarımıza bir miras bırakmak.
Aşağıdaki küçük öykü her şeyi daha iyi anlatıyor sanırım.
”Seksenlik bir dede, ağaç dikiyormuş. Yoldan geçen biri bunu görmüş, şaşmış. “Behey dede,” demiş. “Sen zaten bir ayağın çukurda bir yaşlı adamsın. Ağaç dikip de ne yapacaksın? ” Dede durmus, bükülmüş belini az doğrultmuş: “Behey adam,” demiş. “Babalarımız dikti, biz yedik; biz dikeceğiz, çocuklarimiz yiyecek.”
Herkesin sağlıklı yaşamaya ve ne yediğini bilmeye hakkı olduğuna inanıyorum.
Saygılarımla,

Salt Galata İstanbul’da GDO ve Hibrit tohumlar hakkında verdiğim seminerden görüntü.Anadolu'da yıllarca ekilen soyu muhafaza edilmiş GDO'suz. Yerli cins, doğal İlk günkü orjinalliğinde özlediğimiz tad ve kokuda lezzetli sebze ve meyve tohum ve fideleri satışa sunuyorum.
 Biliyorsunuz manavdan,marketten,pazardan aldığımız sebze ve meyvelerden bir tat alamaz olduk. Örneğin aldığımız domatesi yerken domates mi yiyoruz, salatalık mı yiyoruz belli değil, ne tad var ne koku. Hepsi tornadan çıkmış gibi, kesiyoruz içi ya kof ya su dolu çıkmaktadır. Süt mısır diye hayvan yemi mısırları insanlara yedirmekteler. Çocuklarımız bağzı sebzelerin orjinal tatlarını dahi bilmemektedir.
 Aldığınız tohumların yetişmesinde de hiç bir kimyasal gübre ve ilaç kullanılmamıştır. Tohumlar ilaçlı ve boyalı olmayıp tamamen doğal haldedir. Kendi ürettiğim sebzelerin ihtiyaç fazlasının tohumlarıdır. Not: Tohumlar kesinlikle ithal ve hibrit değildir.
 Anadolunun çeşitli yörelerine ait araştırma sonucu toplanmış yerli cins sebze meyve tohumlarıdır. Yetiştireceğiniz sebzelerin tohumlarını alarak seneye kendiniz yetiştirebilirsiniz.
_______________________________________________________________

GELECEK KUŞAKLARA MİRAS BIRAKTIK..

SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ  KAPSAMINDA ;
Sitemiz www.yerlitohum.com. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı -Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü- TOHUM GEN BANKASI’ na endemik (yerel-yerli)  bitki tohumlarından bir set bağışlayarak kaybolmaya yüz tutmuş tohumların gelecek kuşaklara aktarılmasına katkıda bulunmuştur….
Enstitünün  12.09.2012  tarih ve B.12.0.TAG.4.06.01.10/1514  sayılı yazısı ile kayda alındığı bildirilmiştir..
Üzerimize düşen görevi yerine getirmekten mutluyuz, bu güzel haberi sizlerle paylaşmaktan onur duyuyoruz.!!
Saygılarımızla,

SAĞLIKLI GIDA YOKSA, SAĞLIKLI NESİL DE YOK…!!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder